Дават 200 млн. лв. за културни проекти в общините

Култура

200 млн. лв. ще бъдат дадени до седмица за реконструкция на културни обекти в общините, съобщи вчера премиерът Бойко Борисов. Парите са по ОП „Регионално развитие”. Също вчера кабинетът взе решение да прехвърли собствеността на голяма част от археологическите обекти на местната власт с идеята кметовете да кандидатстват за европари и да ги вложат в забележителностите.

„По този начин в много градчета ще има места, от които общинските управи ще могат да реализират приходи обясни Борисов. Премиерът присъства на подписването на договор за 16 млн. лв., с които ще бъде изграден археологическият музей под софийското Ларго. Контракти за общо 30 млн. лв. парафираха културният министър Вежди Рашидов и зам.-министърът на регионалното развитие Лилия Павлова. Парите ще се харчат за реконструкцията на 8 проекта, сред които крепостта в Плиска и базиликата Червената църква край Перущица.

19 хил. кв. м ще бъде музейната площ под столичното Ларго, съобщи шефът на столичния „Метрополитен” Стоян Братоев. Освен археологическите разкопки под бул. „Мария Луиза” и Министерския съвет в ансамбъла ще бъде включена и църквата „Св. Петка Самарджийска”, която се намира в подлеза на ЦУМ. Срокът за изграждане на музея е 24 месеца. Експозицията ще бъде на 26 метра над метротунела.

Досега разкопките се правеха с пари на „Метрополитен”. „С 5,5 млн. лв. ние продължихме работата по разкриването, като амбицията ни е да покажем това, което градът притежава, и да реализираме приходи от него”, коментира столичният кмет Йорданка Фандъкова. Премиерът Бойко Борисов пък изчисли, че с инвестиция от 1 млрд. лв. София ще има най-красивото метро в Европа. „И съм убеден, че всеки, който дойде от чужбина да го види, ще се преклони пред историята и пред начина, по който ние успяхме да го направим. След няколко години хората ще благодарят, че в най-тежката финансова криза сме построили повече, отколкото са изприказвали другите”, заяви той.

Монтиране на стъклен купол, който да покрие археологията, се предвижда под Ларгото, обясни Стоян Братоев. В частта от музея, намираща се под бул. „Мария Луиза” ще се поставят прозрачни тунели, от които посетителите да разглеждат експозицията.

„Отдолу археологията ще се реставрира, предвиждат се места, които ще са затворени с витрини, има страшно много артефакти – глинени съдове, капители от колони, които ще бъдат изложени”, обясни Братоев.

6 млн. лв. от Европа за Централната баня

6 млн. лв. чака София по проекта за музей в Централната баня, съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова. Според плана на общината останалата част от сградата трябва да се превърне в модерен SPA комплекс, който ще се изгражда от частен инвеститор. След няколко неуспешни опита да отдаде банята на концесия кметството се отказа от концесионно възнаграждение.

Разкриват археологията пред ЦУМ през септември

През септември ще започне разкриването на археологията пред ЦУМ, заяви Братоев. Дотогава трябва да приключи работата по разкопките под бул. „Мария Луиза”. Следващият етап там ще бъде реставрация и експониране. В момента се извършват проучвания и пред Министерския съвет. Със завършването на метрото и пускането му в експлоатация ще се осигури достъп само на археологическото ниво над метростанцията, а в по-късен етап ще се пусне и подлезът, който свързва съществуващите подлези на ЦУМ и до президентството.

 

Текст и снимка: monitor.bg

(21.07.2011)