Гърция е на ръба на бръснача

По света

    Гърция се намира на ръба на бръснача, заяви финансовият министър Евангелос Венизелос на среща с президента на страната вчера, съобщават гръцките медии. Венизелос добави, че правителството в Атина прави опити да договори и последната подробност във връзка с новата кредитна програма на страната, като подчерта, че това е много трудно.

Мнозина си играят с огъня вън и вътре в страната

    Някои с факли, а други с кибрит. Във всеки случай опасността е голяма, а дилемата е или саможертви и съкращения, или национална катастрофа, изтъкна финансовият министър. На гръцкия народ трябва да се каже цялата истина за това защо сме стигнали дотук, заяви още той и добави: ­"За жалост в еврозоната са много онези, които вече не ни искат. А трябва да ги убедим, че можем да се справим за идните поколения, за нашите деца."
    Междувременно министрите на финансите от еврозоната отложиха за 20 февруари решението за втория спасителен пакет за Гърция на стойност 130 млрд. евро. Вместо това те ще обсъдят последните подробности по плана чрез телефонна конферентна връзка. Председателят на Еврогрупата, люксембургският премиер Жан-Клод Юнкер посочи, че Атина още не е изпълнила всички условия за получаване на финансовата помощ. Не са получени два важни документа ­ подробен график за икономиите на стойност 325 млн. евро от държавните разходи тази година и писмени гаранции от лидерите на основните политически партии за подкрепа на програмата за икономии след общите избори през пролетта.
     Отлагането на спасителния пакет за Гърция е в резултат навтвърдяване на подхода към Атина от страна на някои страни от ЕС. Страни като Германия и Холандия не са уверени, че политическата класа в Гърция има необходимата воля и решителност да изпълни всички поети ангажименти за строгите мерки за икономии, отбелязва Би Би Си.
     Вестник "Файненшъл таймс" пише, че причина за отлагането на срещата на Еврогрупата е изказването на лидера на консервативната партия Нова демокрация Андонис Самарас в неделя, по време на гласуването на новите мерки в парламента, че след изборите през пролетта програмата за помощ на Атина ще трябва да бъде прегласувана. Затова сега ЕС иска от Самарас писмени гаранции за реализиране на утвърдената програма и след изборите. Очакваше се по-късно вчера той да даде такива писмени гаранции, след като предишната нощ това направи шефът на социалистите Георгиос Папандреу.

Бездънен кладенец

    Според германския министър на финансите Волфганг Шойбле еврозоната в момента е по-подготвена за дефолт на Гърция, отколкото преди две години. Пред регионалното радио SWR Шойбле отново изрази волята на страната си да помогне на Гърция, но само ако тя не е "бездънен кладенец".

Президентът се отказва от заплатата си

    Гръцкият президент Каролос Папуляс се отказва от месечната си заплата като символичен жест за жертвите, които гръцкият народ е принуден да прави заради кризата. Според информация на електронния сайт „Ин нюз“ годишното възнаграждение на държавния глава възлиза на 283 694 евро.
    Папуляс е информирал за решението си министъра на финансите Евангелос Венизелос на срещата им вчера. Той е поискал да бъдат предприети необходимите действия, за да не се изплаща възнаграждението му.„Става въпрос за един символичен жест, който му прави чест”, заяви финансовият министър, допълвайки, че ще информира премиера Лукас Пападимос и правителството.

Шефът на "Бош":Тази страна няма място в ЕС

    Шефът на електронния концерн “Бош” Франц Ференбах смята, че Гърция трябва да излезе от еврозоната, пише в. "Та неа". Гръцката система е прогнила и представлява непосилна тежест за една солидарна общност като ЕС, изтъква Ференбах в интервю за седмичното икономическо издание "Manager Magazin".
     Тази страна (Гърция) с пенсионери призраци и богати данъчни длъжници и с държавна администрация, която не работи, няма място в ЕС, казва шефът на “Бош”.
    Според Ференц Ференбах ако Гърция доброволно не излезе от еврозоната, ще трябва общността да преразгледа договореностите с нея и да я изключи.
   За да улесни излизането на една страна от еврозоната като Гърция, ЕС ще трябва да й окаже финансова помощ от структурните фондове. След деноминацията на драхмата, която ще последва, Гърция “може би ще стане конкурентоспособна”, смята още Ференбах. 
   В. “Та неа” пише, че за първи път високопоставен германски мениджър критикува така директно Гърция, като настоява за незабавното й изваждане от еврозоната, а при необходимост и от ЕС.

Франсоа Оланд: Еврозоната прилага сталинистка чистка

     Кандидатът за президент на Франция от Социалистическата партия Франсоа Оланд критикува еврозоната и определя като “сталинистка чистка” програмата за строги икономии, наложена от нея на Гърция за излизане от кризата, като настоява да се вземат мерки за икономически растеж и да се предоговори фискалният пакт, пише в. “Та неа”.
   Всички знаят, че без растеж Гърция никога няма да може да постигне целите си, които всички очакват от нея. Ситуацията е изключително сериозна, бих казал трагична. От две години насам европейските лидери се правят, че спасяват Гърция, като налагат все по-непосилни пакети от рестрикции. Ако Европа продължи да слага крак на спирачката, ако няма солидарност и не се приемат политики за растеж, ще влезем в омагьосан кръг. Не можем да отпишем целия гръцки дълг, но бихме могли да покрием част от него с пускането на еврооблигации, смята кандидатът за президент на френските социалисти.
   Ден преди тези изказвания Франсоа Оланд изрази несъгласие с мерките, взети за спасяването на гръцката икономика, и разви тезата, че най-доброто решение за Гърция щяло да бъде временно да излезе от еврозоната, за да пристъпи към деноминация с помощта на една своя валута, пише „Таймс”.

Източник: monitor.bg

(16.02.2012)