Всеки втори печели от ниви

Недвижими имоти

     Всеки втори българин печели от ниви. 55% от хората в страната заявяват, че притежават земя, дават я под аренда, сами произвеждат аграрна и животинска продукция или разчитат на рента. Това показва проучване на "Сова Харис", направено по поръчка на Асоциацията на земеделските производители в България.

Въпреки че голям процент от хората печелят от земята, 70 на сто са на мнение, че българското селско стопанство има нужда от активни действия за модернизация и развитие на сектора. Като един от основните проблеми пред развитието на сериозен агробизнес се изтъкват маломерните парцели. Това от своя страна рефлектира върху по-високите цени на хранителните продукти. Скъпите плодове, зеленчуци, мляко и месо са основният проблем, който изтъкват 74% от анкетираните. Това е и най-силният личен аргумент на хората да поискат реформи в селското стопанство. Другите проблеми, които тормозят собствениците на земи, са ниските ренти. От това се оплакват 35% от анкетираните.

Всеки трети е обезпокоен и от високата безработица в селата и ниските изкупни цени на селскостопанската продукция. Въпреки това както земеделците, така и обикновените българи, изтъкват като най-добра стъпка в развитието на сектора за последните години все по-големите суми, които влизат в страната от Брюксел. Въпреки това остават и проблемите, най-наболелият от които, е високият дял на пустеещите земи. В същото време едва 3% от хората заявяват, че нивите им не се обработват. Останалите 97 на сто сами орат земите си или ги дават под наем или аренда. Недостатъчно добре уредените взаимоотношения между собствениците и наемателите обаче водят до недостатъчни инвестиции в селското стопанство. Това се изтъква и като втори препъникамък за сектора.

Раздробеността на земята и невъзможността за прилагане на модерни технологии, нелоялната конкуренция от вноса на селскостопанска продукция, ниските изкупни цени и многото посредници между производители и потребители са другите наболели проблеми. Те от своя страна водят до неконкурентоспособност, от която страдат и производителите, и българските потребители. Въпреки проблемите обаче хората у нас не се разделят лесно със земята си. Едва 7% са продали нивите си през последните 22 години въпреки непрекъснато растящите цени на земите. 27% от притежаващите земя българи я обработват сами - изцяло или по-голямата част от нея. В селските райони 61 на сто от притежаващите земя са в една или друга степен селскостопански производители. Заради маломерните си стопанства близо 70% от тях не успяват да задоволяват нуждите дори на собственото си домакинство, показва още проучването. В същото време има около 360 000 души, които биха желали да развиват селскостопански бизнес. Бариерата пред 91% от тях е невъзможността да окрупнят земята си и да разчитат на евросубсидии.

Държавата е длъжник на 500 000 души
Голяма част от българите, чиито земи са присвоени през социализма, успяха да си ги върнат след 1989 г. Държавата обаче все още е длъжник на около 500 000 души, чиито семейства са получили не ниви, а хартийки - поименни компенсационни бонове, показва проучване, направено по поръчка на Асоциацията на земеделските производители в България. Това означава, че близо 190 000 българи и техните семейства не са почувствали никакъв ефект от реституцията на земеделските земи, с която стартира икономическата трансформация в българското селско стопанство. Близо 100% от тези хора и 90% от българските граждани считат, че е справедливо държавата да даде възможност на притежателите на поименни компенсационни бонове да закупят земя за сметка на пустеещи държавни ниви или да ги осребрят с предимство чрез механизмите на Българската фондова борса.

Източник: www.standartnews.com

(30.10.2012)