Великобритания може да наложи данъци върху покупката на жилища от чужденци

По света

Данъчната политика на Великобритания по отношение на чуждестранните собственици на имоти е щедра на фона на международните стандарти

Британските власти обмислят въвеждането на нови данъци на процъфтяващия пазар на луксозни имоти в Лондон, разпалван още повече от разполагащите с много пари в брой чуждестранни инвеститори, пише Financial Times.

Финансовият министър Джордж Озбърн се опитва да запуши дупка от 1,2 млрд. паунда в публичните финанси. Той се нуждае от средства, с които да изпълни две обещания на партията си: да осигури 600 млн. паунда за безплатна храна в училищата за всички деца, както и още 600 млн. паунда за данъчни облекчения за семействата.

Данъчната политика на Великобритания по отношение на чуждестранните собственици на имоти е щедра на фона на международните стандарти: докато гражданите на Острова трябва да плащат данък при препродажбата на имоти, които не служат като тяхно основно жилище, чужденците са освободени от данъци за всичките си имоти.

Държавата отдавна се колебае около идеята да наложи подобен данък и за чужденците заради някои практически усложнения. Опцията обаче се очаква да бъде засегната от Озбърн в есенното му обръщение през декември.

Един британски купувач, закупил инвестиционен имот или второ жилище за 1 млн. паунда и продал го след това за 5 млн. паунда дължи данък върху печалбата от продажбата в размер на 1,1 млн. паунда. Чуждестранните инвеститори, които в момента са освободени от този налог, ще трябва да платят същата сума, според плановете на хазната.

Според данъчни експерти е неясно какъв механизъм би могъл да задължи плащането на данък върху печалбата от продажбата на имот от страна на лица, които вече нямат никаква връзка с Великобритания. Те предвиждат много администрация и неуредици.

По-опростена опция би било Озбърн да увеличи държавния налог върху продажбата на скъпи имоти. Миналата година той повиши до 7% налога върху покупката на жилища на стойност над 2 млн. паунда и затвори някои "дупки" в закона, които позволяваха на купувачите да избягват това задължение.

Увеличението на практика по никакъв начин не потисна вълната от чуждестранни инвестиции в имоти в Лондон, които все по-често се купуват в брой от инвеститори от държави като Китай, Хонконг и Сингапур.

Според експерти единственият реалистичен начин правителството да охлади жилищния пазар в Лондон би бил да се отпусне повече земя за строителство.

Източник: http://www.investor.bg

(04.11.2013)