В столичния Западен парк все пак ще се строи

Градоустройство

Отмяната на предложението за строителство в столичния Западен парк не беше приета по време на днешното гласуване на измененията в Общия устройствен план на София. Предложението за отмяна беше на БСП, като то не бе прието, тъй като от страна на ГЕРБ гласовете бяха „въздържал се“.

Одобрените промени в устройствения план предвиждат върху част от територията на парка – близо до ж.к. Люлин и Околовръстното шосе – да може да се извършва нискоетажно строителство.

Определянето на място за новия гробищен парк край село Казичене също предизвика дискусия - между съветниците от БСП и главния архитект Петър Диков, предаде БТА. Председателят на групата на БСП Жельо Бойчев поиска да бъде записано в решението на съвета, че трябва да се търси ново място за гробищен парк. Диков отговори, че където и да бъде определено то, от чисто психологическа точка жителите до него няма да приемат предложението за изграждането на гробищен парк.

По-съществено, според Диков, ще е обезщетяването на собствениците на земите, попадащи в определения терен за гробищен парк край Казичене. „Работим по промени в закона, с които собствениците на земи ще се
обезщетяват не само финансово, но и с със земи“, посочи Диков.

Съветниците от БСП предложиха да се търси друг терен, различен от сега определения за гробищен парк край село Казичене. Предложението беше отхвърлено от ГЕРБ, ДСБ, СДС и „Атака“, а подкрепено от НДСВ и БСП.

Столичният общински съвет обаче прие предложение (от БСП) до шест месеца главният архитект да внесе проект за изменение на Подробния устройствен план на „Студентски град“. В него трябва да се заложи идеята за обособяването на групи от общежития в студентски кампуси.

От БСП предложиха и територията, на която се намира „София ленд“ да бъде определена като зона за спорт и атракции, а не за смесено-многофункционално строителство. Съветниците от ГЕРБ се въздържаха при гласуването и отхвърлиха предложението. Новият устройствен план предвижда върху 60% от терена да бъдат построени офис сгради.

До шест месеца ще се подготви програма за подготовка на софийския център за кандидатстване пред ЮНЕСКО за обявяването му за „културно-историческо наследство“, приеха още общинските съветници.

Източник: investor.bg

(20.11.2009)