Бум по време на криза на световния пазар на имоти

Цени и анализи

Докато Западна Европа и САЩ изпаднаха в тежка рецесия, която бе провокирана от многобройни проблемни ипотечни кредити, то други пазари остават завидно стабилни, дори процъфтяват в условията на световна рецесия.
Закономерно, най-бързорастящите и спекулативни пазари като Великобритания и САЩ, където сложните инвестиционни инструменти, базирани на комплексни пакети от ипотечни кредити, бяха най-разпространени, се оказваха и най-тежко засегнати от срива на пазара.
Други, значително по-умерени пазари обаче продължиха обичайния си ход на развитие. Пример за такъв е Австрия, където цените на жилищните имоти почти не отчетоха спад през рецесията.
По данни на Националната банка на Австрия цените във Виена са се покачили с 2,78% през първото тримесечие на годината, като за последните пет години пазарът е отчел едва четири тримесечни спадове с размер между 0,09 и 2,11%.
За сравнение обаче ръстовете през най-активните години на пазара, когато цените в други страни отчитаха повишения от 40-50% на година, във Виена останаха също така ограничени.
През 2007 г. например, когато бе пикът на много пазари по света, цените на жилищата в австрийската столица се повишиха с не повече от 2,25% през първото и второто тримесечие, като през третото отчетоха спад от 0,25%, а в края на годината останаха непроменени.
„Безпрецедентни“ балони в Азия?
На фона на уравновесеното движение на австрийския пазар, други страни дори се борят с галопиращи цени на имотите, които поставят стабилното развитие на пазара пред сериозни изпитания.
Един от най-красноречивите примери е пазарът в Китай, който вече няколко пъти налага ограничителни мерки, но без особен успех. Според официални данни за септември цените на имотите в страната са отчели поредния си ръст, като сделките също са продължили да се повишават спрямо предишния месец.
Експертите коментират, че правителството се намира пред сериозно предизвикателство да овладее пазара, чието бурно развитие потенциално заплашва цялата икономика.
Подобна е ситуацията и на много други пазари в Азия. По-рано този месец от Royal Bank of Scotland прогнозираха, че през 2011 г. на някои азиатски пазари на имоти може да се очакват „безпрецедентни“ балони.
В доказателство дойдоха и оценките на консултантската компания Knight Frank, според която пазарите на Хонконг, Русия и Малайзия се очаква да отчетат най-високите ръстове в цените на имотите през 2011 г. в световен мащаб.
По-рано тази година Сингапур също опита да въведе ограничителни мерки на пазара, повишавайки изискванията за депозит при теглене на втора ипотека и наложи данък върху имотите, които се продават по-малко от три години след покупката им.
30% скок в кризата
На фона на впечатляващия спад на цените на имотите в Дубай други пазари в региона се опитват да охладят сектора, който при тях също е застрашен от балонизиране.
Известен повече с войната си с Палестина, отколкото с пазара на имоти, Израел започва да се притеснява за евентуален балон в сектора, а държавата цели да предприеме поредните мерки в опит да спре покачването на цените, пише PropertyWire.
Плановете предвиждат поредното увеличение на лихвените нива, които да затруднят ползването на ипотечно финансиране за покупката на имоти.
Досега в страната бяха въведени шест повишения на лихвените нива само за малко повече от година, но те не успяха да ограничат търсенето. Редица икономисти смятат, че ако цените продължат досегашния си ръст, пазарът може да започне да се балонизира.
Според експертите банките в Израел са избегнали ипотечна криза от американски тип и финансовият пазар на страната е останал встрани от високорисковия ипотечен пазар. Първоначалните вноски за покупка на имот са достатъчно високи и в някои случаи стигат до 40% от стойността на имота.
За разлика от множество други световни пазари на имоти, които бяха замразени, цените в Израел отчетоха скок от 30% от септември 2008 г. насам. Този ръст бе провокиран от липсата на предлагане – фактор, който по ирония на съдбата бе пречка за мирния процес в страната, тъй като голяма част от новите домове се строят на земи, към които Палестина има претенции, пише изданието.
Средните цени на жилищата в Йерусалим се покачиха с 19% до 1,55 млн. шекела (403 хил. долара) в края на юни от 1,31 млн. шекела година по-рано.
Усилията на централната банка да овладее цените чрез лихвени повишения пък доведоха до остри възражения в правителството. От финансовото министерство предупредиха, че това може да навреди на икономиката, като засили шекела прекалено много спрямо други световни валути, което би засегнало експортно ориентираната индустрия на високите технологии.
Въпреки това строителната активност продължава да се покачва с бързи темпове. Контролираната от правителството Израелска поземлена администрация работи по освобождаването на още повече земя за строителни цели, докато търсенето все повече расте.
Броят на новите проекти през второто тримесечие на годината бе с 20% по-висок от този през първото.
Финансовият министър на страната Ювал Щайниц наскоро коментира, че вероятно решаването на проблема с недостатъчното предлагане ще отнеме две години.
Източник: investor.bg

(18.10.2010)