Бизнес имотите по света надали ще станат достатъчно "зелени" до 2020

Екология

Всеки пети брокер или оценител на бизнес имоти в глобален мащаб вярва, че 90% от бизнес сградите по света все още няма да отговарят на добрите стандарти за устойчиво строителство до 2020 г., ако не бъдат въведени подходящите „зелени“ стимули, сочи проучване на британския Кралски институт на лицензираните оценители (RICS).

Цифрите са още по-притеснителни на регионално ниво, като близо половината (49%) от всички оценители в Латинска Америка са на мнение, че ще отнеме повече от едно десетилетие дори една малка част от бизнес имотите (1 от 10) да отговорят на стандарти като LEED и BREEAM, сочи проучването, цитирано от PropertyEU.

Въпреки общото схващане, че новите сгради отговарят на по-добрите стандарти, проучването разкрива огромните предизвикателства, пред които са изправени правителствата по света, за да превърнат идеалистичните планове в действия. От института посочват, че през идното десетилетие топ приоритет трябва да бъде спешното търсене на подходящи стимули за обновяване на наличния сграден фонд.

Предизвикателствата изглеждат по-големи в развиващите се пазари, като брокерите от Африка и Близкия изток са еднакво песимистично настроени относно постигането на относително скромни цели в рамките на следващото десетилетие. Прави впечатление, че брокерите в развиващите се пазари в Азия и Европа са по-малко песимисти и очакванията им са повече в синхрон с тези в развитите икономики.

В коментар на резултатите от проучването Урсула Хартенбергер, шеф на отдела за глобални устойчиви политики на института, казва, че правителствата на отделните държави трябва да подкрепят сектора на имотите.

„Откритията на проучването ясно сочат, че правителствата от цял свят имат ключова роля за осигуряването на правилния вид фискални и преки стимули за повишаване на качеството на имотите. Това ще изпрати правилните сигнали към скептично настроените инвеститори, които все още не са убедени, че ползите от устойчивите имоти натежават над повишените инвестиционни разходи.“


Източник: investor.bg

(31.05.2010)