Без резки колебания при лихвите

Финанси

Лихвите по отпусканите от банките в България кредити и по привличаните депозити се задържат около стойностите, достигнати през последните два-три месеца.

Това показва лихвената статистика на БНБ към края на юни. Според данните на централната банка през миналия месец средните лихвени проценти по депозитите и по кредитирането за физически лица в левове намаляват незначително, а при заемите в евро има минимални повишения.

Спад при левовите заеми

За пореден месец лихвите по отпусканите от банките ипотечни заеми за физически лица остават по-ниски в сравнение с тези по кредитите в евро. Данните към края на полугодието показват ново леко поевтиняване на финансирането в местната валута – с 0.13 процентни пункта до 6.71%. Средната ефективна годишна лихва по евровите ипотеки пък се повишава с 0.17 процентни пункта спрямо май и достига 7.37%.

От началото на 2012 г. цената на жилищното финансиране в левове и в евро първо постепенно се изравни, а след това лихвите по ипотеките в местна валута трайно спаднаха под тези за заемите в евро. Основна причина за това е, че като цяло за банките в момента набирането на левов ресурс е по-достъпно.

Сходна е и динамиката при потребителското финансиране за индивидуални клиенти, макар че там колебанията в средните стойности са съвсем минимални. За последния месец средната лихва по заемите в левове намалява с 0.01 процентни пункта до 10.74%, а тази по кредитите в евро се увеличава с 0.02 процентни пункта до 9.66%.

По отношение на финансирането за бизнеса през юни статистиката отчита ръст в лихвените проценти както по заемите в левове, така и по тези в евро. Като цяло обаче средните равнища се запазват близки до отчитаните преди година. В конкретни стойности увеличението на лихвите по кредитирането в местна валута е с 0.64 процентни пункта до 7.97%. Поскъпването при евровото финансиране е с 0.29 процентни пункта до 7.84%. С оглед на практически замръзналото кредитиране през последните месеци обаче доста често отчитаните от статистиката изменения на лихвените проценти в сегмента са следствие от еднократни фактори. В резултат на това наблюдаваните движения са разнопосочни, без категорично оформена тенденция за повишаване или понижаване.

Депозитен застой

Лихвите по привличаните от банките депозити както от домакинствата, така и от фирмите също остават без особена промяна в сравнение с предходните месеци, като се задържат под достигнатите равнища от под 4%. Към края на юни 2013 г. средната цена за новопривлечените спестявания на физически лица намалява с 0.08 процентни пункта спрямо май и достига 3.91%. Понижението при средните лихви по депозитите в евро е с 0.02 процентни пункта до 3.7%. При вложенията на корпоративните клиенти спадът е с 0.79 процентни пункта до 2.43% по левовите и с 0.01 процентни пункта до 2.71% по евровите депозити.

Като цяло очакванията на пазара са през следващите месеци лихвите както по кредити, така и по депозити да продължат да се понижават плавно, с темпове, сходни с наблюдаваните през последната година. В някои сегменти, като например ипотечното финансиране, пък прогнозите са за задържане на вече достигнатите равнища. Според банкери на този етап лихвите по жилищните заеми са изчерпали потенциала си за намаление и са достигнали дъното. Илюстрация за това са и данните от статистиката, които показват, че въпреки периодично обявяваните от банките "нови" промоционални оферти цената на ипотечните кредити на практика не слиза под достигнатите преди около половин година равнища.

Същевременно в началото на месеца управителят на БНБ Иван Искров коментира, че банките трябва да са внимателни с по-нататъшното намаление на лихвите по кредитите, като не прекаляват и с предлаганите от тях продукти с фиксирани лихви. По думите на Искров повод за насочване на вниманието в тази посока са сигналите за започващо затягане на паричната политика и повишаване на лихвените проценти от страна на централните банки в международен план. "От една страна, кредитополучателите искат все по-ниски лихви, но, от друга страна, трябва да се държи сметка и за интересите на вложителите, тъй като върху доходите от спестявания се отчита и инфлацията, и данък "лихва", който беше въведен от началото на годината", коментира още Искров.

Източник: http://www.capital.bg

(26.07.2013)