Армията сключи нови скандални имотни сделки

Цени и анализи

Земята до резиденция "Бояна" е оценена на 57 лв. за кв.м, а до посолството на САЩ в София - на 227 лв.
До нови смущаващи сделки, извършени от армията, успя да се добере "Сега". Най-скандалната от тях е замяната на 4475 кв.м в кв. "Южен парк" срещу 8 апартамента с обща квадратура от 710 кв.м. Имотът на военните граничи с посолството на САЩ. Там преди години имаше военно поделение, поясниха запознати.
Страни по сделката са МО и небезизвестната фирма НИКМИ, която успя да осъществи редица скандални замени с общински имоти в столицата и е близка до бизнесмена Славчо Христов.
Оценител, избран от Изпълнителна агенция "Държавна собственост на МО", която стопанисва имотите на армията, е пресметнал, че и военният терен, и взетите апартаменти струват около 1 020 000 лв. Простите сметки показват, че квадратният метър на земята в района е оценен на 227 лв., а на апартаментите - на 1436 лв. Земята в регулация в разширения център на столицата върви между 1000 и 1200 евро и цените ще се вдигат, тъй като парцелите намаляват, поясниха брокери от фирмата за недвижими имоти "Ромел".
Всички жилища са стари. 6 от тях се намират на бул. "България - Мотописта" и по едно в кварталите "Красна поляна" и "Христо Смирненски". Четири от жилищата са от 101 кв.м, а другите са по-маломерни.
Сделката е била финализирана на 29 декември 2005 г. В момента на мястото на военния терен строителната компания строи 5 блокчета, които са на 4 и 5 етажа. "Пусковият срок е през следващата година, а средната цена е около 1800-1900 евро за квадрат", съобщиха пред "Сега" от отдел "Продажби" на НИКМИ.
На 29 декември 2006 г. е финализирана друга скандална сделка. Почти 23 декара в квартал "Княжево" - в близост до резиденция "Бояна", са заменени срещу 18 панелни апартамента в Казанлък, София и Пловдив. Страни по сделката са Министерството на отбраната и фирма "Ивира-Агро" ООД, собственост на Мариела Трендафилова и Снежана Атанасова. Регистрацията на фирмата показва, че тя е специализирана в отглеждане на лозови и овощни насаждения.
Военният имот се намира на адрес "Лунна папрат" 1. За военните той повече е известен с името на местността Гърдова глава. Оценителят е сметнал, че 22 920 кв. м струват 1 309 600 лв., или по 57 лв. на квадратен метър. Проверка на "Сега" установи, че малкото поземлени имоти, които се предлагат в района, вървят по 200 евро квадрата.
От "Държавна собственост на МО" твърдо отказаха да дадат подробности каква квадратура са жилищата, които са получили в замяна, и на колко са оценени. Единствената информация се свежда до тяхното местонахождение. 9 са в София - в кварталите "Люлин", "Надежда" и "Обеля". 3 са заменени за жилища в Пловдив, а 6 в Казанлък.
Най-високата цена на панелните двустайни апартаменти в столичните квартали "Надежда" и "Люлин" в момента вървят между 50 и 55 хил. евро. Цените на жилищата, които се продават в Казанлък и Пловдив, са двойно по-ниски, поясниха брокери.
Всъщност военният имот е пуснат на пазара още през 2001 г. Тогава Министерският съвет разрешава на Министерството на отбраната да го продаде. Според информация от агенцията "Държавна собственост на МО" три години не се е появил нито един кандидат-купувач. Така през ноември 2004 г. МС отменя решението си за провеждане на търг за продажба на имота и предвижда разпоредително действие - замяна с недвижим имот.
Интересното в случая е, че фирма "Ивира-Агро" ООД започва да изкупува и трупа апартаменти още в началото на 2004 г. - месеци преди правителството да реши да смени подхода си. От архивите се вижда, че фирмата е замесена в друг имотен скандал. През 2001 г. жителите на хисарското село Старосел блокират пътя Хисаря - Панагюрище. Бунтът им е заради неправомерно подписан според тях договор, с който бившият земеделски министър Венцислав Върбанов предоставя на столичната фирма "Ивира-Агро" 216 декара земя за ползване в продължение на 10 години срещу много нисък наем.
Скандална е и замяната на магазин, собственост на МО, в центъра на София срещу един апартамент в столичния кв. "Банишора". Магазинът се намира на ул. "Оборище" 72 и е с площ 107.26 кв.м, а пазарната му оценка, извършена от лицензирани оценители - 83 597 лв. Той е заменен срещу апартамент от 84 кв.м в блок до Централния софийски затвор, оценен на 96 хил. лева. Сметката показва, че квадрат площ в магазина е оценена на 781 лв., а в апартамента - на 1142 лв. Според пазарните цени в София обаче 1 кв.м търговска площ върви между 1500 и 3000 евро.
Сделката е финализирана на 10 юни 2005 г., а новият собственик на магазина е фирма "Прометекс". Във фирмените регистри излиза само една фирма с такова име и тя е строителна - с регистрация в Лом. Един от магазините, които са направени от старото помещение, е именно за строителни материали.
Хора, които са пряко ангажирани с продажбата на военните имоти, пожелаха да се конкретизира, че процедурите са стартирали с разрешението на бившия военен министър Николай Свинаров.
От ИА "Държавна собственост на МО" на няколко пъти обещаха да предоставят на в. "Сега" списъците на 120-те продажби и 79-те замени, които бяха извършени по времето на сегашния министър Веселин Близнаков. След много уговорки директорът на дирекция "Недвижими имоти" в агенцията Тома Иванов предостави списък, в който има 31 заменки, направени през 2006 и 2007 г. В него фигурират единствено адресите на военния имот и на жилището, което е получено за него. Няма информация за квадратурата, оценките, имената на фирмите оценителки и датите на финализиране на сделките.
Агенцията вече обяви, че има намерение до края на годината да продаде още около 80 обекта и да замени над 80 други за апартаменти. Така например хората на Близнаков смятат да заменят терен от 18.818 дка заедно с 1883 кв. м застроена площ в Балчик срещу апартаменти. Оценката на имота възлиза на 139 790 лв.
Цялата дейност на ИА "Държавна собственост на МО" е покрита в тайнственост. Агенцията не обявява спечелилите конкурсите, както и парите или броя на апартаментите, които е получила при сделките. Именно затова и от началото на годината депутатите от комисията по корупция в Народното събрание чакат отчет на агенцията, за да видят дали има нарушения при замените и продажбите. Досега обаче информация не са получили.
Основният аргумент на Министерството на отбраната да извършва замени на военни имоти срещу апартаменти е, че има 19 000 картотекирани безимотни военнослужещи. През последните 15 години обаче МО е продало над 30 хил. апартамента. В момента жилищният фонд на военните възлиза на 3000 жилища в цялата страна.


Източник: segabg.com, Диян Николов.

(22.10.2007)