96% от българите със собствен, но пренаселен дом

Недвижими имоти

Близо 96% от българите живеят в собствено семейно жилище (т.е. не под наем), като 48% живеят в апартаменти, почти същия процент - в еднофамилни къщи. Останалите 4% обитават жилище под наем на пазарни или държавни цени, сочат последни данни на "Евростат" за типа статут на жилището и владеенето му в рамките на ЕС-27.

Въпреки това половината жилища са пренаселени - в тях липсва достатъчно място за всеки от обитателите, отчита анализът на "Евростат".
Пренаселено, според методиката на "Евростат" може да е и жилище, което има само един обитател - ако става дума за много малък апартамент, таван, студио и пр.
По данни на европейската статистика около 41% от жителите на ЕС живеят в апартаменти, малко над една трета (34%) - в еднофамилни къщи, а около 23% - в къщи-близнаци.
Делът на хората в ЕС, които живеят в апартаменти е най-голям в Латвия - над 65%, Испания - около 65%, и Естония - 64%.Най-малко европейци живеят в апартаменти в Норвегия - близо 5%, Великобритания, Белгия и Холандия - около 10%. Съответно в тези четири страни е регистриран и най-висок дял от хора, които живеят в еднофамилни къщи - между 60 и 70%.
Висок дял на хората, които живеят в еднофамилни къщи е регистриран и в Словения - 66%, Унгария - 64%, Румъния - 60%, Дания - 59%.

Най-висок дял на хората, които обитават собствени жилища е регистриран в Румъния - близо 97% от населението на страната живее в собствени домове. Следват България - 96%, Литва и Словакия - по 95%, Латвия, Словения и Полша - по около 90% и др.
В Швейцария около 5% от хората живеят в собствен дом, а близо 60% живеят като наематели. Много нисък процент на хората, които имат собствен дом, е регистриран още в Холандия, Исландия, Швеция и Дания - между 8 и 10%.
Около 20% от жителите на ЕС обитават домове с много нисък наем или безплатно, сочат данните на "Евростат".
В някои страни като Германия, Дания, Холандия, Швеция, Люксембург и Австрия повече от една четвърт от населението живее в жилища под наем на пазарни цени, като в Швейцария този процент надхвърля 51%.
Като основен елемент от качеството на жилищните условия е наличие на достатъчно пространство в жилището и по показателя пренаселеност най-добре се живее в Холандия само 1,7% имат подобен проблем, и Белгия - 2,2%, отчита анализът.

В ЕС-27 средният показател на пренаселеност е около 17%

Въпреки високия процент собствени апартаменти - най-пренаселени са жилищата в страни като Румъния - 54%, България, Полша, и Унгария - 47%.
Висок процент на пренаселеност се отчита предимно в страните, които са изложени на риск от бедност, анализира европейската статистика.
В България при население от около 7,2 млн. души има над 5,3 млн. жилища, сочат обобщени данни на НСИ за жилищния фонд у нас. Около 3,9 млн. от жилищата са в градовете и около 1,4 млн. броя - в селата.
Пак по данни на националната статистика в градовете у нас живеят около 5,3 млн. българи, а в селата - близо 1,9 млн. Застроената полезна жилищна площ в градовете е около 190 млн. кв. м, а в селата - около 94 млн. кв.м

Източник: www.vesti.bg

(04.06.2013)